Kış mevsiminin de gelmesiyle bağışıklık sistemizi güçlendirmeye yönelik bitkilere olan ihtiyaç arttı bu konuda efsane bir bitki ile karşınızdayız. Kırmızı Pancar Suyunun faydaları yazımız sizlerle..

 

1.Tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur

Kalp krizi, kalp yetmezliği  gibi kalp hastalıkları dünya çapında yaşanan ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Yüksek tansiyon  ise bu hastalıkların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Araştırmalar, kırmızı pancarın yendikten birkaç saat sonra bile tansiyonu 4 ile 10 mm Hg kadar düşürebildiğini göstermektedir

İçerisinde bulunan yüksek nitrat konsantrasyonu sayesinde kan basıncı düşürücü etkisi vardır. Tansiyona olan olumlu etkisinden faydalanmak için düzenli tüketilmesi gerekir

 

2.İltihap ve ödemle mücadeleyi destekler

Kronikleşmeye başlamış ödem ve iltihap; obezite, karaciğer sorunları ve kanser gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Kırmızı pancar doğal bir anti-enflamatuar olan betalain pigmentlerini içerdiği için vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

3.Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır

Lifli besinler tüketmek sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır. Lifler sindirim sistemini düzenler, bağırsak içerisindeki yararlı bakterileri besler ve kolonları temizler. Liflerin bu etkileri sindirim sağlığını düzenler ve kabızlığı önler. Ayrıca lif; kolon kanseri ve tip-2 diyabet gibi kronik hastalıkların riskini de azaltır. Bir fincan pancarda yaklaşık 3 4 gram lif bulunmaktadır.

4.Beyin sağlığını korur

İnsanlar yaş aldıkça zihinsel ve bilişsel işlevleri yavaşlamaya başlar. Bazı kişilerde bu yavaşlama bunama gibi hastalıklara neden olabilir. Kan dolaşımı ve beyine yeterli oksijenin gitmesi sinirleri besleyerek bilişsel işlevleri güçlü tutar.

Kırmızı pancar, içeriğindeki nitrat sayesinde kan damarlarını genişletir ve bu sayede beyne giden kan akışını arttırarak zihinsel aktiviteleri arttırabilir. Araştırmalar pancarın özellikle beynin ön lobuna taşınan kan miktarını arttırdığını ortaya çıkartmıştır. Bu sayede kişinin karar verme yetisi, düşünme becerisi ve hafızasına olumlu etkide bulunur

5.Kansere karşı koruyucudur

Kanser, kötü huylu hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkan ölümcül bir hastalıktır. Kırmızı pancarın antioksidan özelliği ile kansere karşı çok güçlü bir koruyucudur. Özellikle meme kanseri olan kadınlarda kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığına dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.