Çağırırım Sunam sesin duyulmaz diyor şarkıda ne kadar da bizleri yaralayacak bir söz..Gelin hep beraber okuyalım bu şarkının hikayesi neymiş ..

Öncelikle şunu söyleyelim şarkı pek çok sanatçı tarafından seslendirilmiş biz size sevdiğim sanatçının sesinden olan şarkıyı şöyle bırakıyoruz

Şarkımızın hikayesi ise şu şekilde; Suna Hanım,Fahri Kayhan’ın eşidir ve eşi Suna’yı çok sevmektedir.Bu dünya bir yana eşi bir yanaydı onun için.Gözünden sakınır derin bir sevgi duyardı eşi Suna Hanım’a..Suna Hanım da öyledir keza Fahri Beye derin bir sevgi besliyordur..İkilinin arasında bu sevgi bağı,huzurlu evlerinde sürüp gidiyordu..

Yaşadıkları dönemde insanların bir eğlencesi de Hamam’a toplanıp gitmekti.Hanımefendiler sözleşip toplaşıp hep beraber hamam giderlerdi.Hamamda ise sohbet muhabbet ortamı oluşarak güzelce vakit geçirirlerdi..

Yine bir gün kadınlar toplanıp hamama gitmişlerdi içlerinde Suna Hanım da vardı.O topluluğun arasında ise Neriman adında bir kadın vardı.Hamamdaki ortamda Suna Hanım’ın benini fark etmişti.Bu beni eşinin dışında sadece Neriman fark etmişti.Kendisi Suna Hanım’ın aynı zamanda yakın arkadaşıdır da ..

Neriman eve gidince eşi Mustafa’ya muhabbet esnasında Suna Hanım’ın beninden bahseder ve konu kapanır.Ertesi gün geldiğinde Fahri Bey Mustafayla civardaki kahvehanede denk gelirler.Aralarında yaşanan bir tartışma büyür şiddetli bir münakaşa başlar.O sırada Mustafa,Fahri Beye şu sözleri sarf eder ;

”Sen bana laf yetiştireceğine git karına sahip çık ben senin karının sırtındaki beni dahi bilirim” der.

Fahri Bey bu lafı duyduğunda dünyası başına yıkılmıştır.Bu adam karımın sırtındaki beni nasıl bilebilir yoksa Sunam bana ihanet mi etmişti diye düşünür..

Eve giden Fahri Bey durumu Suna Hanım’a anlatır.Suna Hanım kendisi ile konuşur ve ikna eder Fahri Beyi..İkna etmiştir etmesine ama içinde bir şüphe hala kalmıştır Fahri Beyin..İlerleyen günlerde bir akşam yemeği sırasında önemsiz bir sebepten aralarında münakaşa çıkar ve Fahri Bey  ceketini alıp sokaklara atar kendisini.Sabaha karşı eve döndüğünde ise karşılaştığı manzara korkunçtur.Suna kendisini asarak yaşamına son vermiştir.Fahri Beye son sözleri ise şu olmuştur;

Kusura bakma beyim. Uzun zamandır kafandaki soru işaretlerinin sebebini bilmekteyim. Kendi adımı temize çıkarmak için başka yol bulamadım. Şunu unutma ki, ben sana hiç ihanet etmedim.”

Dünyası başına yıkılmıştır..Kendini affedememiştir Fahri Bey ..Fahri Bey eşini ipten alır yere yatırır..Sözler tükenmiştir artık..Söylenecek bir şey kalmamıştır.ve Fahri Bey bu zamana kadar gelen meşhur türkünün sözlerini yazmıştır:

Şafak söktü gine sunam uyanmaz

Hasret çeken gönül derde dayanmaz

Çağırırım sunam sesim duyulmaz

Uyan sunam uyan derin uykudan

 

Çektiğim gönül elinden

Usandım gurbet elinden

Hiç kimse bilmez halinden

Uyan sunam uyan derin uykudan

 

Bunca diyar gezdim gözlerin için

Niye küstün bana el sözü için

Dilerim Allah’tan sızlasın için

Uyan sunam uyan derin uykudan

 

Çektiğim gönül elinden

Usandım gurbet elinden

Hiç kimse bilmez halinden

Uyan sunam uyan derin uykudan