Kış ayının başlamasıyla sofralarımızdan eksik etmeyeceğimiz Hamsi balığının kilosu 5 lira olunca vatandaştan yoğun ilgi görmeye devam ediyor

Bilindiği üzere kış aylarının gelmesiye hafta en az 1 kez sofralarda olması gereken bir ürün balık çeşitleri.Hmasi balığı ise şu zamanlarda vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.Kilosunun 5 liraya kadar düşmesiyle hamsi sofralarımızın vazgeçilmez besini olacak gibi gözüküyor.Hatırlatmakta fayda var.Hamsinin içinde B, B2, B6 ve B12 vitaminlerini barındırmasıyla birlikte vücudumuza tam destek sağlanıyor.Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engelliyor.3. İyotun bol olduğu balık olmasından dolayı tuz ihtiyacı hamsiyle karşılanabilir.Hamsi kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Denizlerde başlayan av sezonu ile birlikte balıkçılar, ağlarını sulara bırakmayı sürdürüyor. Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının düşmesiyle birlikte daha bol avlanan hamsinin lezzeti de arttı. Sofraların vazgeçilmezi olan hamsi de yaşanan bolluğun ardından fiyatlar da geriledi. Kilosu 5 liraya kadar düşen hamsiye vatandaşlar ilgi gösteriyor.

‘HAMSİ KAÇMADAN VATANDAŞLAR GELİP ALSIN’

Trabzonlu balıkçı Yakup Bektaşoğlu, havaların soğumasıyla hamsinin lezzetinin de arttığını belirterek, “Hamsinin şimdi tam zamanı. Karın da yağması ile birlikte hamsi hem irilendi hem de lezzetlendi. Yemek ve yaz için hamsi tuzlamak isteyenler gecikmesinler. Şu anda hamsi hem bol hem de fiyatı uygun. 5 ila 10 lira arasında tezgahlarda hamsi yer alıyor. Hamsi kaçmadan vatandaşlar gelip alsınlar. Virüsün bir numaralı ilacı hamsidir” dedi.

Balıkçı Hami Çolak da pandemi dolayısı ile çarşıların boş kaldığını söyleyerek, “Hamsiye artık kar suyu değdi. Hamsi artık lezzetlendi. Daha da çok yeniliyor. Pandemi dolayısı ile insanlarda çarşıya çıkmıyorlar. Tezgahta hamsi var ama alıcı bulamıyoruz. Bu fırsatı kaçırmasınlar. Hamsi tuzlayacak, dondurucuya koyacak olanlar hazır fiyatlarda uygunken hamsi almaya gelsinler” diye konuştu.

‘FİYATLAR OLDUKÇA UYGUN’

Hamsi almaya gelen Cevriye Maraba ise, “Hamsi yapımı kolay bir yemek. Buğulamasını, kızartmasını ve birçok yemeğini yapıyoruz. Şimdi tuzlamaya da başladık. Fiyatlar oldukça uygun. Akşam yemek için hamsi aldım. Yapıp yiyeceğiz, fazla geleni de dolaba atacağım” şeklinde konuştu.