” Güvercin Uçuverdi ” şarkısını bilmeyenimiz yoktur.Oynarken kendimizden geçtiğimiz başta Ankara olmak üzere pek çok yörenin düğünlerinde de duymaya alışkın olduğumuz ”Güvercin Uçuverdi” şarkısının hüzünlü hikayesini sizler için hazırladık..Her türkünün/şarkının arka planında mutlaka bir hikayesi vardır..Eğlenceli şarkısı bir yana hikayesini okuyunca içiniz burkulacak.

 

Bu hikayedeki kızımızın adı Hayriye..Hayriye evinin önünde bulunan elma ağacına her gün çıkar ve sevdiği adam olan Osman Efe’nin yolunu gözlemektedir.Osman Efe sevdiğinin o ağaca çıkmasından dolayı ”misket” adını vermiştir ona.Misket ufak bir elma türüdür.Şarkımızın adı da buradan gelmektedir.

O dönem yörenin ünlü bir ağası vardır;Kır Ağa..Kır ağada vurgundur Hayriye’ye..Bir çeşme başında vurulmuştur Hayriye’ye..Babasını haber göndermiştir kızını istemeye geliceğiz diye..Zengindir Kır Ağa..Hayriye’nin babası da razı olmuştur.Çünkü zengindir Kır Ağa..

Hayriye’ye durumu anlatırlar anlatmasına ama Hayriye karşı çıkar ”ölürüm de varmam ona’ der

Hayriye ise durumu sevdiği adama anlatmak için çıkar ağacın tepesine başlar Osman Efe’yi beklemeye..Osman Efe geldiğinde durumu anlatır.Osman Efe sinirlenir çılgına döner ve Kır Ağaya haber gönderir ve der ki : ”Kır Ağayı sever sayarım mert bir adamdır varsın yoluna gitsin sevdiğimden uzak dursun sonu iyi olmaz” der..

Kır Ağaya haber ulaşır ve çılgına döner :”Daha dünkü çocuk bana kafa mı tutuyor kendisine güveniyorsa karşıma çıksın” der..

Kavga olacak her ikisi de kavga edecek ve kavganın sonunda kazanan Hayriye’yi alacak..Bu şekilde anlaşırlar.Belirlenen günde karşı karşıya gelirler.Bıçağını iyi kullanan Osman Efe Kır Ağayı epey zorlar.Bunun üzerine Kır Ağa: ” Böylesine yiğit bir adama kıyamam” ve bıçağını yer bırakır.. ” Vur bıçağını bacağıma al Misketi (Hayriye’yi) der.. Bunun üzerine Osman Efe de bıçağını bırakır ve koşup ellerine sarılır Kır Ağa’nın..

Çıktığı ağaçtan durumdan haberdar olmaya  çalışan Hayriye karşısında kalabalığı görür.Önde Kır Ağa ve kalabalık vardır.Osman’ı kalabalıkta göremeyen Hayriye durumu yanlış anlar ve gözü kararak ağaçtan düşerek oracıkta can verir.

Osman Efe durumu öğrenir ve terk eder oraları.Arkasında kalan kalabalıklar bu hikayeyi dilden dile anlatır ve karşımıza böyle bir eser çıkar

 

GÜVERCİ UÇUVERDİ SÖZLERİ

Güvercin Uçuverdi,
Kanadın Açıverdi…Ben Yandım Aman,
El Oğlu Değil Mi…Aman Aman
Sevdi De Kaçıverdi.

A Benim Hacı Yarim,
Başımın Tacı Yarim.
Eller Bana Acımaz,
Sen Bari Acı Yarim.

Güvercinim Uyur Mu,
Çağırsam Uyanır Mı…Ben Yandım Aman
Sen Orada Ben Burda…Aman Aman
Buna Can Dayanır Mı.

Deniz Susuz Olurmu,
Dibi Kumsuz Olur Mu.
Ben Mühtüye Danıştım,
Yiğit Yarsız Olur Mu.