Sinemaseverler için bir liste ile karşınızdayız.Yayınlandığı dönemlerde en çok izlenen filmler arasına girmiş bu filmleri birlikte inceleyelim o halde 🙂 herkese iyi seyirler

NOT:Filmlerin sıralaması İMdb puanlarına göre sıralanmıştır.

10.Back to Future-Geleceğe Dönüş (1985) IMdb:8.5

 

 

Geleceğe Dönüş’te,deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty’nin yapmış olduğu hata yüzünden gelecek yerine geçmişe gider.Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yapmış olduğu hata işleri çıkılmaz bir noktaya götürecektir.Artık Marty’nin yapması gereken bu hatayı düzeltmeye çalışmak olacaktır.

 

9.Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) İMdb:8.8

 

Jack,hayatın normalliğini kabullenmiş bir sigorta memurudur.Uzun bir süre boyunca ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir.Kendisini bu durumdan kurtulabilmek adına çeşitli terapi gruplarına giderek sorunu çözmeye çalışıyordur.Terapiler sırasında Marla adında bir kız ile tanışır.Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile … Durden.Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan birisidir ve Jack’i asla konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ”Dövüş Kulübü” ile tanıştıracaktır.

 

8.Il buono, il brutto, il cattivo – İyi, Kötü ve Çirkin (1996) İMdb:8.8

 

Ortak bir hedefe doğru farklı sebeplerden dolayı yol alan 3 silah ardkdaşı aslında bakarsanız kaderleri açısından yolları kesişmiş insanlardır. İsimleri İyi,Kötü ve Çirkin olan bu insanlar o dönemdeki Amerikan İç Savaşı için iyi bir araçtır.İyi ile Çirkin’in risk barındıran ancak güzekl kazançları olan işlere sahiplerdir.Çirkin ise aranan azılı bir suçlu olduğu için Iyi onu önce adalete teslim edip ödülünü alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlamaktır.Bir gün gizli bir hazinenin  ortaya çıkması ile ikilinin araları bozulur.Onlar birbiriyle didişirken sahneye üçüncü bir hazine avcısı çıkar; o da Kötü adındaki kişidir.Artık işler farklı olacaktır.

 

7.Forrest Gump (1994) İMdb:8.8

Forrest Gump,düşük akıl seviyesine sahip genç bir arkadaşımız.Jenny ile tanıştığında ona aşık olur.Gump aralarında Elvis Presley,Kennedy,Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir ve Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına tanıklık eder hatta rol alır.Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan haberi yoktur

 

6.The Matrix – Matrix (1999) İMdb:8.8

Bir yaşanan gerçek vardır,bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik…Biri rüya,diğeri ise Matrix!..Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır.Bir gece Neo kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır.Bu kızın götüreceği dünyada Neo,Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.Neo,tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini bilmiyor..Nedir bu Matrix ? ..

 

5.The Lord of the Rings: The Return of the King :Kralın Dönüşü(2003) İMdb:8.9

 

Sauron’un orduları büyüdükçe büyümektedir.Frodo ve can dostu Sam,korku dolu bir yolculuğun ortasında korkunç Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Yüzük yok edilmelidir ve bunun için iyiler savaşa hazırdır.Arka planda ise insan elf cüce orduları karanlık güçlerin karşısında tüm eski düşmanlıklarına rağmen bir araya gelmişlerdir.Buna rağmen hepsi küçük bir Hobbit’in eline ve onun yeteneklerine kalmışlardır.

 

4.12 Angry Men- 12 Öfkeli Adam (1957) İMdb:8.9

Latin Amerikalı bir genç adam,babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır.Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur,gencin mahkemeye sunduğu savunma hayli zayıftırve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır.Sanık ise suçlu bulunduğu taktirde idam cezasına çarptırılacaktır.12 jüri üyesinden sadece 8 numaralı jüri üyesi Davis suçsuz hükmü yönünde oy kullanmıştır.Davis’in diğer jüri üyelerini iknası sırasında her jüri üyesinin suçlu hükmünü vermesinin altında yatan sebepler ise kanuna aşırı güven, geçmişte hesaplaşma,çoğunluğa uyum sağlama gibi farklı kişisel sebepler ortaya çıkacaktır

 

3.The Dark Knight-Kara Şövalye (2008) İMdb:9.0

Kara Şövalye halk için büyük birtehdit oluşturan Jokeri’in ortaya çıkmasıyla kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yeniden kurtarılıcığını üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor.Joker’in ortaya çıkmasıyla Gotham eski karmaşa günlerine geri döner,Joker’in dehasıyla baş etmek kolay olmayacaktır.

 

2.The Godfather – Baba (1972) İMdb:9.2

Baba filmi 40’lar ve 50’ler Amerika’sında bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor.Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır.Bir suikast girişimi,Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer.

 

Ve listemizin başında ;

1.The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994) İMdb:9.4

Andy Dufresne,genç ve başarılı bir bankerdir.Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır.Shawsank Hapishanesinde ise  dayak,tecevüz,işkence her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir.Bu tutumu etrafındakileride etkiler.Andy bu tavrı dolayısı ile tüm mahkumları parmaklıklar arasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır.. Hepinize şimdiden iyi seyirler 🙂