Korona virüs sebebiyle çocuğunun velayeti alınan hemşire anne konuştu :” Covid-19 benim suçum değil”

Ordu ili 2. Aile Mahkemesi, Evde Sağlık Hizmetleri Servisi’nde görev yapan Hemşire Cemile Deniz’in  yanında kalan çocuğunun velayetini, korona virüs pandemisini gerekçe göstererek boşanma aşamasında olduğu eşine verdi. Cemile Deniz, “Covid-19 benim suçum değil” diyerek çocuğunun velayetinin yeniden kendisine verilmesini istiyor.

Ordu ilinde Hemşire Cemile Deniz ve M.A.D.  karşılıklı olarak birbirlerine boşanma davası açtılar.Bu süre içerisinde mahkeme geçici olarak çocuğun velayetinin anne Cemile Deniz’e verilmesine karar verdi. Ancak M.A.D, eşinin ambulans hemşiresi olduğunu ve sürekli evlere girip çıktığını, çocuğunun salgın nedeniyle ağır risk altında olduğunu ifade ederek velayetin kendine verilmesi talebiyle 13 Temmuz’da mahkemeye başvurdu. M.A.D., Ordu 2’nci Aile Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, “Çocuğumun kronik bir rahatsızlığı var. Her iki kulağında da tüp var. Bağışıklık sistemi düşük ve alerjik yapıda bir çocuktur. Bu nedenle velayetin geçici olarak da olsa bana verilmesini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Mahkeme, çocuğun velayetinin babasına verilmesine karar verdi. Mahkemenin verdiği kararda, korona virüsün bulaşma oranının yüksek olmasına dikkat çekilerek, “Geçici velayetinin babaya verilmesinin çocuğun yüksek yararına olacaktır” denildi.

‘ANNENİN İŞİ İLE ÇOCUĞU ARASINDA TERCİH ZORUNDA BIRAKILMASI ÇOK KÖTÜ’

Hemşire Cemile Deniz, verilen karardan ötürü üzgün olduğunu söyleyerek, “Ben şu anda ayakta duruyorum ama çok kötü duygular içerisindeyim. Çocuğuma bir anne olarak hem maddi hem manevi hem de şefkatli büyütme sorumluluğu olarak kendimi çok yeterli buluyorum. Bununla ilgili karşı taraf da iddiada bulunamaz. Özellikle babayla çocuğum arasındaki bağı kopartacak hiç bir hareket yapmadım. Hakime hanımın onların iddialarıyla yaptığı bu davranışa ben çok üzüldüm. Bir annenin, bir kadının, meslekle ve annelik bağlarıyla ve çocuğuyla bir tercih arasında bırakılması kadar kötü bir nokta yok” dedi.

‘COVİD-19’U ÜLKEYE BEN YAYMADIM’

Çalışmak zorunda olduğunu anlatan Cemile Deniz, “İşimi yapmak zorundayım, çocuğumu ve geçimimi sağlamak zorundayım. Covid-19 benim suçum değil. Ülkeye bunu ben yaygınlaştırıp, dünyaya ben bulaştırmadım. Covid-19 sürecinde ben bir kez bile izin kullanmadım. Gerekirse nöbet tuttum, gerekirse gece-gündüz çalıştım. Yani idarem beni nerede görevlendirirse orada çalıştım. Eminim ki pandemi sürecinde o hâkime hanım da balkona çıkıp sağlıkçıları alkışlamıştır. O da belki biz sağlık çalışanlarını destekledi. Bu tarz bir kararı verdiğine ben inanamıyorum” diye konuştu.

‘KARARA İTİRAZ ETTİK’

Cemile Deniz’in avukatı İrfan Demir de karara itiraz ettiklerinibelirterek, “Biz kararın iptali için başvurumuzu yaptık. Ben Cemile Hanımın vekili olarak gerçekten büyük bir darbe aldığını düşünüyorum. Şu anda sonucu bekliyoruz. Bu sonucun bir an önce verilmesi gerekiyor. Çocuk, annenin çalıştığı sırada polis tarafından alındı” ifadelerini kullandı.