Keanu Reeves diyince aklımıza bol aksiyonlu filmlerin başrol oyuncusu gelmesi elbette doğal olanı.Ancak film serilerine başlamadan önce Keanu Reeves’in hayatına ufaktan bir bakalım

Keanu Charles Reeves (d. 2 Eylül 1964, Lübnan), Kanadalı aktör, yapımcı, yönetmen ve müzisyen. Adının anlamı “Dağlardan esen rüzgâr” dır. Annesi ile babası Beyrut’ta bir gece kulübünde tanışmışlardır. Annesi İngiliz, babası Çin asıllı bir Hawailidir. Ancak kendisini Kanada’da büyüdüğü için Kanadalı saymaktadır. 3 ülkenin vatandaşlığına sahiptir.

Aralık 1999’da Reeves’in kız arkadaşı Jennifer Syme, ölü bir kız çocuğu doğurdu. Nisan 2001’de Jennifer Syme Marilyin Manson ‘ın partisinden sonra aldığı alkol ve uyuşturucu sonucu bir trafik kazası geçirdi ve hayatını kaybetti. Mezarı Los Angeles’ta kızlarının mezarının yanındadır. Keanu Reeves’in üç kızkardeşi vardır. Bunlardan Kim, yıllardır lösemidir, bakımını Reeves üstlenmiştir ve sürekli kardeşini evinde ziyaret eder. Reeves’in motorsikletlere büyük ilgisi bulunmaktadır. Dogstar isminde bir rock grubu vardır. Kendisi de büyük bir punk rock dinleyicisidir. Solak olmasına rağmen gitarı sağ eliyle çalar. Ünlü rock grubu Anthrax’ın bir video klibinde yer almıştır. Son zamanlarda Becky isimli bir grupla çalmaktadır. Kız arkadaşını ve çocuğunun arka arkaya kaybetmenin verdiği ruhsal bunalım durumu kendisini derinden etkilemiştir

İZLEMENİZ GEREKEN BAZI FİLMLERİ (EDİTÖR SEÇİMLERİ)

Constantine | 2005

Sonraları bir TV dizisine de dönüşen Constantine ile, “Hellblazer” adlı çizgi romanının sinema uyarlaması olarak 2005’te tanışmıştık. Doğaüstü güçleri olan ve sürekli sigara içen karanlık bir kahraman olan Constantine’in bir dedektife yardımcı olarak şeytana meydan okumasını anlatan filmde başrolleri Keanu Reeves ve Rachel Weisz paylaşıyor.

Sweet November  2001

Sweet November, her sonbahar çeşitli sosyal ağlar vasıtasıyla “Kasımda Aşk Başkadır” cümlesinin aşırı tüketimine maruz kalmamıza neden olan filmin ta kendisi! Reklamcı Nelson ve Sara’nın Kasım ayını unutulmaz kılan aşkının hikayesi, California’nın sonbaharıyla tanıştırıyor bizi. Filmde romantik çiftimizi Keanu Reeves ve Charlize Theron canlandırıyor.

The Matrix | 1999
The Matrix Reloaded | 2003 
The Matrix Revolutions | 2003

Wachowski’lerin başyapıtı, modern çağın en önemli filmlerinden The Matrix, bizi kendi gerçekliğimizi sorgulatan, bilgisayarlara ve evrene bakışımızı değiştiren bir dünyayla tanıştırıyor. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’in rol aldığı ilk film bir üçlemeye dönüşse de, diğer iki film eleştirmenler ve seyirci üzerinde aynı etkiyi yaratamamıştı.

Şeytanın Avukatı 1998

Kevin Lomax, başarılı bir savunma avukatıdır. Davaların zorluk seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun, başarıya alışkın Kevin, bir şekilde jüriyi tesiri altına almayı ve müvekkilini temize çıkarmayı başarır. Mutlu bir evlilik süren avukatın hayatındaki her şey yolunda gibidir. Bir gün, müvekkili haksız olduğu halde kazandığı bir dava sonrasında New York’taki çok büyük bir hukuk bürosundan müthiş bir teklif alır. Teklifi yapan dünyanın en büyük hukuk bürolarından birinin lideri olan John Milton’dur. Kevin’ın vereceği ‘evet’ cevabı, hayatını geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirecektir.

ve son olarak :

John Wick 1 2014-John Wick 2017-John Wick 2019

John Wick, emekliye ayrılmış bir tetikçidir. Emekliliğinin tadını çıkarırken karısının yakalandığı amansız hastalıkla hayatı altüst olur. Karısından kendisine kalan en değerli varlığı ve can yoldaşı köpeğidir. Ancak evine dalan üç gangster onu da öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaybedecek hiçbir şeyi de kalmayan John Wick’in tek istediği intikamdır ve New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir kovalamacanın içine girer.