-ÇAY-

Ülkemizde çayın yeri gerçekten çok büyüktür.Türkiye, Karadeniz bölgesindeki çay tarlaları ile çay üretimi konusunda da Dünya’da oldukça önemli bir yere sahip. Sıklıkla sabah kahvaltılarında tüketilen siyah çay, aynı zamanda öğle ve akşam yemeklerinin ardından da tercih ediliyor. Misafirlere sunulacak ikramlar arasında da öne çıkan çay, Türk kültüründeki en önemli unsurlardan biri. Dünyada çay tüketme listesinde ilk sırada olmamız da çayı ne kadar çok sevdiğimizi gösteriyor.

Peki çayın faydaları nelerdir ? Gelin yazımızı hep beraber okuyalım

1-Ayağınız kokuyorsa, ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı koyun ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. 10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

2-Cildiniz yağlıysa banyodan çıkmadan bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, balsam görevi görür.

3-Çayın faydaları ve zararları üzerine açıklamalarda bulunan ABD’li uzmanlar çayın, rengiyle göze, kokusuyla burna, şekerini karıştırırken kulağa, sıcaklığıyla tene, tadıyla ise dile iyi geldiğini söyledi.

4-Eliniz balık ya da soğan kokuyorsa, elinizi demli çayla yıkayın.

5-Saçı şampuanla yıkadıktan sonra, son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın.

 

Uzmanlar, “Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikayet edenler, böbreklerinde kum ya da taş olanlar, yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi ya da albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmeliler.” uyarısında bulundu.